Tragom Bogumila kroz Bosnu i Hercegovinu: U lipnju 2022. godine krenuli smo na put i dva tjedna putovali regijom. Ova putopisna reportaža govori o brojnim etapama na našem putu, znamenitostima, iskustvima i susretima s mnogim lokalnim ljudima koji su nam bili voljni pomoći i koji su nam često rado približili zemlju i njezinu povijest.
Doručak u gradu minareta
Probuđeni pozivom hodže, zaputili smo se na doručak odmah kod mosta preko plave vode u impozantnu staru travničku tvrđavu. Hrana je halal i naravno ne poslužuje se alkohol. Uživamo u tišini i blagom žuboru potoka ispod nas te se okrepljujemo za sljedeću etapu puta.
U zavičajnom muzeju u centru grada u nedjelju ujutro vrata nam otvara ljubazni gospodin nakon što ga je naša zvonjava uredskog zvona izmamila van. Skromna izložba nudi šaroliku mješavinu: od regionalne flore i faune – tko zna da su u ranim vremenima lavovi bili nastanjeni u Grčkoj i Rumunjskoj – od izvornih rimskih skulptura i sve do osmanske kulture.
Gore na Vlašić, planinu Vlaha
U dolinu stećaka do Maculja
Nakon kraćeg odmora u hladovini velike smreke – a hlad je doista teško naći ovdje gore, odlučujemo krenuti s “planom B” za taj dan i odvesti se do drugog lokaliteta sa stećcima. U tom trenutku nismo ni slutili koliko je ta odluka bila ispravna … dakle natrag u dolinu, u Novi Travnik i onda – zahvaljujući Google Maps – ravno u Maculje.
Kroz zelenu dolinu rijeke vijuga cesta s malim naseljima. Osim džamija često nailazimo i na male skupine stećaka , a oni su ovdje čak jasno označeni: Bistro, Opara, Lisac i konačno Maculje.
Dragocjeni susreti kraj kamenja
“Idemo ovdje malo u hladovinu pa mogu s vama podijeliti svoj internet i zapaliti cigaretu…” bio je to uvod u dug i vrlo zanimljiv razgovor o stećcima i bosanskoj povijesti, Europi i mnogo toga između. “Nakon rata, četiri godine sam upoznavao djecu iz cijele zemlje, a posebno iz ovdašnjih gradova, sa prirodom i stećcima. I poučavao ih da su sva djeca jednaka bez obzira jesu li katolici, pravoslavci ili muslimani. Svi smo mi ljudi!”
Na naše pitanje kakav stav imaju Bosanci prema EU, dobili smo jasan odgovor: “Naravno, svi žele u Uniju, mnogi su već radili u Njemačkoj i slično – pa i u Republici Srpskoj. Uostalom, tko želi ići u Rusiju ili Tursku? Samo političari šire tu sliku o Bosni.”
“Ali vratimo se na Bogumile … Preporučio bih vam rad Nade Klaić, koja je bila hrvatska povjesničarka u Jugoslaviji … Mogu vam preporučiti i franjevački samostan u Fojnici. Da li su postojale veze između katara i Bogumila? Da, jasno, a ja mislim i sa templarima – pogledajte samo križ na ovom stećku ovdje: To je templarski križ! Danas smo u procesu sustavnog evidentiranja svih mjesta, što još nije u potpunosti učinjeno. Svaki tjedan se pojavljuje novo mjesto, ….a sada se organizira i preko Facebook- grupa gdje se mogu prijaviti nova otkrića – a profesor to nadzire.”
U međuvremenu su naš posjet primijetile i dvije gospođe s obližnjeg seoskog gospodarstva. Došle su k nama sa svoja dva psa – a kad su otključale informativni štand na terenu, postaje jasno: one su ovdje „čuvari muzeja“ i rado nam daju podatke, informacije i jedan ili drugi suvenir. Nastavljamo dalje prepuni brojnih priča o obnovi stećaka: “Slobodno nas reklamirajte na fejsu i slično, da što više ljudi dođe ovamo!”
Večernji kontrasti u Zenici
S terase gledamo na jarko osvjetljen, moderan travnati teren na kojem grupa tinejdžera u mješovitom timu trenira ragbi. U susjedstvu se neka djeca zabavljaju kličući u trampolin parku. Takve scene se vjerojatno mogu sresti i u tipičnom američkom gradu.
Ipak brojne šetačice s velovima nas podsjećaju na to da smo gosti u jedinstvenoj zemlji. Kao i u mnogim drugim mjestima u Bosni i ovdje u Zenici vrlo različite kulture žive blisko i u miru zajedno.
Bildquellen / vrela slika / viri slik / izvori slika:
- Panorama Travnika: © bogumili.hr
- Tradicionalna katunska koliba na Vlašiću: © bogumili.hr
- Lijepo restauriran lokalitet kod Maculje: © bogumili.hr
- Stećci kod Maculje: © bogumili.hr
- Sportski trening u Zenici: © bogumili.hr